VAT przy sprzedaży zagranicznej

Zgodnie z nowymi przepisami od 1 października 2019 platformy sprzedażowe takie jak eBay czy Amazon będą współodpowiedzialne za odprowadzanie podatku VAT przez swoich użytkowników. Oznacza to, że de facto na każdego, kto sprzedaje swoje produkty zagranicznym konsumentom na międzynarodowych platformach sprzedażowych, spada obowiązek odprowadzania podatku VAT w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii oraz podania swojego numeru podatkowego VAT dla danego kraju. Sprzedawcy, którzy nie wypełnią swoich zobowiązań, nie mają możliwości podania lokalizacji towaru w danym kraju, co fundamentalnie wypływa na widoczność oferty i ostatecznie na sprzedaż.

Działania te mają na celu uszczelnienie niemieckiego, francuskiego oraz brytyjskiego systemu fiskalnego. Można się spodziewać, że w najbliższych latach kolejne kraje UE pójdą śladem Niemiec czy Francji i wprowadzą podobne przepisy. Rejestracja do VAT w innych krajach może wydawać się uciążliwą biurokracją i dodatkowym kosztem prowadzenia biznesu, jednak tak nie jest. Ogranicza działalność nieuczciwych sprzedawców z Chin i wyrównuje szanse, a przede wszystkim pozwala zaoszczędzić kilka % na różnicy w podstawowych stawkach.

Prawie zawsze się opłaca

Stawka podatku VAT w Polsce jest jedną z najwyższych w Europie. Jeśli sprzedajesz swoje produkty w krajach o niższych stawkach podstawowych (np. Niemcy 19%, Francja 20%, Wielka Brytania 20%) , warto z nich skorzystać, nawet jeżeli nie magazynujesz towaru w tych krajach lub nie przekroczyłeś limitu kwoty sprzedaży wysyłkowej i rejestracja jest wówczas dobrowolna. Odprowadzając podatek VAT w kraju sprzedaży możesz obniżyć ceny, czyniąc swoją ofertę bardziej konkurencyjną lub podnieść swoją marżę i grać na tych samych zasadach, co lokalni sprzedawcy. Możesz zdecydować się na rejestrację dobrowolnie w każdym momencie lub jesteś zobowiązany, jeśli Twoja sprzedaż w danym kraju w skali roku przekroczy określony próg.

Dobrowolnie lub obowiązkowo

Rejestracja do podatku VAT w związku ze sprzedażą wysyłkową zagranicę jest dobrowolna lub obowiązkowa. Obowiązkowo musisz zarejestrować się jako płatnik VAT w danym kraju, jeżeli :

  • magazynujesz towar lokalnie w danym kraju i prowadzisz z niego lokalną wysyłkę (local sales)
  • prowadzisz sprzedaż wysyłkową dla konsumentów z terytorium Polski do różnych krajów i przekroczysz roczny limit sprzedaży (distance sales) ; dla każdego kraju są różne limity, nie wlicza się do nich wartości sprzedaży do firm w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (Niemcy, 100 00 EUR; Wielka Brytania 70 000 GBP; Francja, Włochy, Hiszpania, Austria – 35 000 EUR), lista jest uaktualniana tutaj
  • deklarujesz wysyłkę (a więc również magazynowanie) z terenu danego kraju, chociaż faktycznie towar w chwili sprzedaży  znajduje się w Polsce

Ostatni z opisywanych przypadków nie wynika z przepisów prawa ale praktyki stosowanej przez platformy marketplace, w szczególności eBay i Amazon.  Teoretycznie i zgodnie z prawem nie masz obowiązku rejestracji do VAT w danym kraju jeżeli nie magazynujesz w nim towarów lub nie przekroczyłeś limitów sprzedaży wysyłkowej. W praktyce jednak np. chcąc lepiej promować swoje aukcje i listingi na niemieckim eBay czy Amazon możesz zadeklarować lokalizację towaru w Niemczech i wtedy powinieneś zarejestrować się do VAT.

Deklarowana lokalizacja towaru

Deklarowanie lokalizacji towaru (wysyłkę z którego jest prowadzona) np. w Niemczech, ma fundamentalne znaczenie dla pozycjonowania oferty na eBay czy Amazon. Korzystając z usług Eurohermes jest to możliwe, ponieważ dostawa odbywa się na lokalnym kurierem w danym kraju, z wykorzystaniem lokalnej etykiety kurierskiej (final mile label), którą możesz wygenerować w systemie Eurohermes. Podając np. lokalizację towaru w Niemczech, będąc jednocześnie tam zarejestrowanym do VAT i wysyłając swoje produkty niemieckim kurierem, zyskujesz przewagę nad swoją konkurencją i działasz tak, jak niemiecki sprzedawca.

Faktyczna lokalizacja towaru

Faktyczna lokalizacja towaru zagranicą zawsze pociąga za sobą konieczność rejestracji do VAT w danym kraju, nawet jeżeli jest tam magazynowany tymczasowo lub lokalna sprzedaż jest niewielka. Szczególnie istotne staje się to w przypadku korzystania z usług fulfillment takich jak Amazon FBA czy Amazon Pan-European FBA. W tym ostatnim przypadku  sprzedawca ma ograniczony wpływ na miejsce składowania swoich produktów, przez co może być zmuszony do rejestracji w kilku różnych krajach. 

Rejestracja do celów VAT odbywa się osobno w każdym z krajów i w każdym z nich przebiega trochę inaczej. Jeśli potrzebujesz pomocy, chętnie pomożemy Ci przejść przez proces uzyskania numeru VAT w Niemczech, Francji, Czechach, Hiszpanii czy Włoszech – pomożemy Ci skompletować wymagane dokumenty, wypełnić odpowiednie formularze, a także skonsultujemy z Twoim polskim księgowym w zakresie zasad rozliczania i dokumentowania zagranicznych transakcji z punktu widzenia polskiego prawa podatkowego. 

Zagraniczny VAT rozliczamy składając drogą elektroniczną okresowe deklaracje. Pomożemy Ci w tym razem ze współpracującymi z nami ekspertami.

Więcej na temat rozliczania VAT przy sprzedaży transgranicznej do konsumentów znajdziesz na stronach Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii

Oferta

rejestracja do VAT

Rejestrujemy klientów do rozliczania podatku VAT w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Czechach oraz Hiszpanii - czyli na największych zagranicznych rynkach e-commerce w Europie

składanie deklaracji

We współpracy z lokalnymi kancelariami podatkowymi przygotujemy i złożymy w Twoim imieniu elektroniczne deklaracje w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Czechach oraz Hiszpanii.

praktyczne porady i konsultacje

Sprzedajesz wysyłkowo z Polski lub Amazon FBA, a może w obydwu modelach ? Twoja księgowa nie rozumie tej specyfiki i każe Ci wystawiać do każdej transakcji paragon fiskalny ? W ramach usługi rejestracji do VAT zagranicą, otrzymasz od nas komplet informacji, przygotowany przez doradców podatkowych.

to się opłaca

Niższy VAT w Niemczech to nie tylko oszczędność 4% wynikająca z różnicy stawek. Będąc płatnikiem VAT w Niemczech możesz podać niemiecką lokalizację towaru i dzięki temu Twoja oferta będzie lepiej widoczna na listingach eBay czy Amazon.

Chciałbyś otrzymać szczegółową ofertę ?

kliknij w przycisk po prawej i wypełnij formularz, a my odezwiemy się do Ciebie niezwłocznie

Zapytaj o ofertę