Amazon zamyka chiński marketplace. Koniec Amazon.cn

Autor: Łukasz Żak / Data: 07.05.2019

Agencja Bloomberg podała do wiadomości o ostatecznym zamknięciu Amazon.cn od 18 lipca b.r. Odtąd lokalni sprzedawcy będą mogli korzystać z wybranych produktów AmazonGlobalSelling

Amazon zapowiedział zaprzestanie handlu detalicznego dla krajowych sprzedawców, podejmując decyzję o zamknięciu Amazon.cn. Platforma przestanie być wspierana w ciągu 90 dni, jednak nie oznacza definitywnego wycofania się Amazon z chińskiego rynku. Marketplace będzie nadal oferować czytniki Kindle oraz usługi Amazon Web Service. Ponadto, rzecznik amerykańskiego marketplace’u zapewnił chińskich sprzedawców – zainteresowanych sprzedażą do innych krajów – że będą mieli taką możliwość za pośrednictwem AmazonGlobalSelling.

Dlaczego Amazon zrezygnował?

W czasie sesji chińskiego parlamentu w marcu b.r., premier Le Keqiang zapowiadał, że Chiny czeka najniższe tempo wzrostu gospodarczego od trzydziestu lat – rok temu wyniosło 6,9%, a obecnie ma spaść nawet do 6%. Na podstawie badań iResearch, chińskiej firmy konsultingowej, wynika, że Amazon nie przekroczył nawet 1% udziału w chińskim rynku elektronicznym, gdzie jego konkurencja – Alibaba i JD – skupiała 82% sprzedaży. Mogło to być powodem, zaraz po braku perspektyw na zwiększenie rentowności, dla którego Amazon postanowił zamknąć chiński marketplace.

CZYTAJ TEŻ: Płatna dostawa z Zalando w kolejnych krajach

Nowe perspektywy

Zamknięcie Amazon.cn oznacza przełożenie ogromnego potencjału amerykańskiego koncernu na pozostałe rynki. Według Bloomberg, Amazon planuje zainwestować w indyjski e-commerce, założony w 2013 roku. Umocnienie swojej pozycji na indyjskim rynku miałoby być szansą dla Amazonu w dorównaniu dominującemu marketplace’owi w Indiach, jakim jest Flipart. Wielką inwestycję amerykański koncern zapowiedział również w Polsce, planując otwarcie nowego centrum logistycznego w województwie łódzkim pod koniec bieżącego roku.

Inne artykuły

Trzymamy rękę na pulsie. Zapoznaj się z najnowszymi informacjami i wiedzą z branży internetowej sprzedaży zagranicznej (e-commerce cross-border).

Seller Fulfilled Prime Amazon – nowe zasady dla sprzedawców

07.08.2023

Jeśli prowadzisz sprzedaż e-commerce, to powinieneś wiedzieć o tej niezwykle ważnej zmianie w polityce Amazona. Ekskluzywne programy dla sprzedawców wyżej wymienionej platformy dają możliwość znacznego zwiększenia sprzedaży produktów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Ci najważniejsze informacje odnośnie…

czytaj dalej

Opóźnienia DHL – wszystkie sortownie – grudzień 2021

02.12.2021

Niemiecki DHL informuje, że ze względu na problemy techniczne spowodowane nadzwyczaj dużą liczbą obsługiwanych przesyłek, mogą wystąpić opóźnienia w dostawie. Niemal całe wyposażenie transportowe DHL jest obecnie w użyciu, co może spowodować problemy z dostępnością kontenerów i pojemników….

czytaj dalej

Niemcy obniżają VAT!

04.06.2020

Dobra wiadomość dla sprzedawców! W obliczu pandemii koronawirusa Niemcy obniżają VAT z 19 do 16%. Aby zmniejszyć negatywne skutki pandemii, koalicja rządząca postanowiła wyłożyć na stół pakiet pomocowy wart nawet 130 miliardów euro. Z punktu widzenia polskich sprzedawców,…

czytaj dalej