Zmiany w rejestracji VAT w Niemczech

Autor: Łukasz Żak / Data: 09.05.2019 / 1 minuta(y)

Z początkiem roku Niemcy wprowadzili zmiany w zakresie rejestracji VAT. Odtąd za nierozliczanie podatku wśród sprzedawców, odpowiadają bezpośrednio platformy sprzedażowe. Dlatego eBay oraz Amazon zaostrzają swoje przepisy wobec handlowców

Brak możliwości weryfikacji sprzedawców pod względem prawidłowego rozliczania VAT, a tym samym wzrastające problemy Niemiec z uszczelnianiem opodatkowania sprzedaży, to główne powody tegorocznej zmiany w rejestracji VAT.

Odtąd bez niezbędnego oświadczenia o rejestracji, eBay i Amazon będą blokować wybrane oferty bądź dostęp do konta. Zmiana weszła w życie 1 stycznia b.r., lecz termin zgłoszenia się do urzędów mija dopiero 1 października. 

Obowiązek rejestracji podatnika VAT w Niemczech

Sprzedajecie swoje produkty na eBay.de bądź/i Amazon.de?
Sprawdźcie czy podlegacie obowiązkowi zarejestrowania się jako podatnik VAT  w Niemczech. 

Rejestracji VAT podlegają sprzedawcy, którzy:

– dobrowolnie zdecydowali się na opodatkowanie towarów na terenie Niemiec z powodu niższego progu VAT

– korzystają z magazynów na terenie Polski, lecz ich wartość sprzedaży wysyłkowej przekracza 100 000 euro

– korzystają z magazynów na terenie Niemiec, nadając wysyłane paczki na niemiecki adres

CZYTAJ TEŻ: Wysyłka za granicę i formaty sprzedaży na eBayu

Zmiany regulaminu eBay i Amazon dla sprzedawców

Aby uniknąć odpowiedzialności finansowej za nieopłacanie podatków przez sprzedających, eBay i Amazon zaostrzyły swoje przepisy względem lokalizacji.

Mówią one wprost:jeśli sprzedawcy magazynują swój towar na terenie Niemiec, to muszą  zarejestrować się w niemieckim urzędzie albo zmienić usytuowanie produktu na polski adres. Jako potwierdzenie o rejestracji z tytułu podatnika VAT, wymagają zaświadczenia zgodnego z §22f UStG.

Od marca b.r. eBay zaczął również samodzielnie weryfikować swoich sprzedawców pod względem rzeczywistej lokalizacji. Podobnie Amazon, który podkreśla obowiązek przestrzegania przepisów dla sprzedawców, korzystających z opcji Fulfilment by Amazon.  Brak przedłożenia wspomnianego zaświadczenia bądź podanie nieprawidłowej lokalizacji produktu będzie oznaczać zamknięciem oferty/konta lub ograniczeniem przywilejów.

Inne artykuły

Trzymamy rękę na pulsie. Zapoznaj się z najnowszymi informacjami i wiedzą z branży internetowej sprzedaży zagranicznej (e-commerce cross-border).

Seller Fulfilled Prime Amazon – nowe zasady dla sprzedawców

07.08.2023

Jeśli prowadzisz sprzedaż e-commerce, to powinieneś wiedzieć o tej niezwykle ważnej zmianie w polityce Amazona. Ekskluzywne programy dla sprzedawców wyżej wymienionej platformy dają możliwość znacznego zwiększenia sprzedaży produktów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Ci najważniejsze informacje odnośnie…

czytaj dalej

Opóźnienia DHL – wszystkie sortownie – grudzień 2021

02.12.2021

Niemiecki DHL informuje, że ze względu na problemy techniczne spowodowane nadzwyczaj dużą liczbą obsługiwanych przesyłek, mogą wystąpić opóźnienia w dostawie. Niemal całe wyposażenie transportowe DHL jest obecnie w użyciu, co może spowodować problemy z dostępnością kontenerów i pojemników….

czytaj dalej

Niemcy obniżają VAT!

04.06.2020

Dobra wiadomość dla sprzedawców! W obliczu pandemii koronawirusa Niemcy obniżają VAT z 19 do 16%. Aby zmniejszyć negatywne skutki pandemii, koalicja rządząca postanowiła wyłożyć na stół pakiet pomocowy wart nawet 130 miliardów euro. Z punktu widzenia polskich sprzedawców,…

czytaj dalej