Zmiany w rejestracji VAT w Niemczech

Autor: Łukasz Żak / Data: 09.05.2019

Z początkiem roku Niemcy wprowadzili zmiany w zakresie rejestracji VAT. Odtąd za nierozliczanie podatku wśród sprzedawców, odpowiadają bezpośrednio platformy sprzedażowe. Dlatego eBay oraz Amazon zaostrzają swoje przepisy wobec handlowców

Brak możliwości weryfikacji sprzedawców pod względem prawidłowego rozliczania VAT, a tym samym wzrastające problemy Niemiec z uszczelnianiem opodatkowania sprzedaży, to główne powody tegorocznej zmiany w rejestracji VAT.

Odtąd bez niezbędnego oświadczenia o rejestracji, eBay i Amazon będą blokować wybrane oferty bądź dostęp do konta. Zmiana weszła w życie 1 stycznia b.r., lecz termin zgłoszenia się do urzędów mija dopiero 1 października. 

Obowiązek rejestracji podatnika VAT w Niemczech

Sprzedajecie swoje produkty na eBay.de bądź/i Amazon.de?
Sprawdźcie czy podlegacie obowiązkowi zarejestrowania się jako podatnik VAT  w Niemczech. 

Rejestracji VAT podlegają sprzedawcy, którzy:

– dobrowolnie zdecydowali się na opodatkowanie towarów na terenie Niemiec z powodu niższego progu VAT

– korzystają z magazynów na terenie Polski, lecz ich wartość sprzedaży wysyłkowej przekracza 100 000 euro

– korzystają z magazynów na terenie Niemiec, nadając wysyłane paczki na niemiecki adres

CZYTAJ TEŻ: Wysyłka za granicę i formaty sprzedaży na eBayu

Zmiany regulaminu eBay i Amazon dla sprzedawców

Aby uniknąć odpowiedzialności finansowej za nieopłacanie podatków przez sprzedających, eBay i Amazon zaostrzyły swoje przepisy względem lokalizacji.

Mówią one wprost:jeśli sprzedawcy magazynują swój towar na terenie Niemiec, to muszą  zarejestrować się w niemieckim urzędzie albo zmienić usytuowanie produktu na polski adres. Jako potwierdzenie o rejestracji z tytułu podatnika VAT, wymagają zaświadczenia zgodnego z §22f UStG.

Od marca b.r. eBay zaczął również samodzielnie weryfikować swoich sprzedawców pod względem rzeczywistej lokalizacji. Podobnie Amazon, który podkreśla obowiązek przestrzegania przepisów dla sprzedawców, korzystających z opcji Fulfilment by Amazon.  Brak przedłożenia wspomnianego zaświadczenia bądź podanie nieprawidłowej lokalizacji produktu będzie oznaczać zamknięciem oferty/konta lub ograniczeniem przywilejów.

Inne artykuły

Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z nami i chcesz skorzystać z naszej oferty, napisz do nas. Wypełniając poniższy formularz podaj dokładne dane aby nasz konsultant mógł przygotować dla Ciebie jak najkorzystniejszą ofertę.

E-Commerce Markt Deutschland 2019

17.10.2019

e-commerce w Niemczech nadal rozwija się solidnie, choć nieco słabiej niż w latach ubiegłych, jak wynika z analizy rankingu 1000 najlepszych sklepów internetowych. Jak pokazuje wykres z raportu E-Commerce Markt Deutschland 2019 przygotowanego przez Statista, utrzymuje się trend…

czytaj dalej

AliExpress otworzył sklep stacjonarny

09.09.2019

Do ubiegłej niedzieli mogliśmy robić zakupy z AliExpress jedynie online. Jednak to już przeszłość, bo drugiego września Alibaba otworzył pierwszy sklep stacjonarny w Madrycie. W asortymencie giganta znajdziemy produkty ponad 60 znanych marek. Sklep AliExpress został otwarty w…

czytaj dalej

Oświadczenie Bundeskartellamt o udziale Amazon.de

09.09.2019

Kilka tygodni temu pisaliśmy o prawdopodobnym udziale Amazon w niemieckim rynku. Został on wyliczony na podstawie danych podanych w newsletterze dla niemieckich handlowców. Po podaniu potencjalnego obrotu do wiadomości publicznej, Bundeskartellamt wystosował oficjalne oświadczenie Oświadczenie Bundeskartellamt o udziale…

czytaj dalej