Jumia zadebiutowała na New York Stock Exchange

Autor: Zespół Eurohermes / Data: 09.09.2019 / 1 minuta(y)

Jumia, z dniem 12 kwietnia, dołączyła do zawodników nowojorskiej giełdy. Był to pierwszy debiut start-up’u pochodzącego z Afryki na NYSE. Jumia swój sukces zawdzięcza szerokiemu wachlarzowi usług oraz współpracy z europejskimi koncernami

 

Afrykański start’up powstał siedem lat temu w Lagos z ramienia Africa Internet Group i od początku działalności sukcesywnie rozwijał swój zasięg przy wsparciu ze strony Rocket Internet – obecnie jego udział wynosi 21%. Jumia współcześnie obsługuje 14 krajów (m.in. Algeria, Senegal czy Egipt), a od 12 kwietnia zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie.

Oprócz europejskiego wsparcia, Jumia rozwinęła swoje skrzydła w e-commerce, dzięki proponowaniu różnorodnych usług dla klientów. Nigeryjski potentat pełni zarówno rolę marketplace’a, jak i proponuje usługi kurierskie (zamówienia online oraz lokalny catering). Oprócz tego, umożliwia także rezerwacje biletów lotniczych oraz metodę płatności JumiaPay.

Wprowadzenie systemu płatności JumiaPay zintegrowało finansowo Afrykę z innymi krajami oraz wsparło krajowych mieszkańców, dzięki wprowadzeniu płatności mobilnej. Metoda ta usprawnia proces zakupowy w Afryce, ponieważ posiadanie karty debetowej lub kredytowej nadal jest rzadkością wśród afrykańskiej ludności. W 2016 roku udział osób z kartami kredytowymi wynosił 49%  w Afryce Południowej, a w krajach typu Egipt czy Algeria wynosił zaledwie od 2% do 6%.

CZYTAJ TEŻ: Płatna dostawa z Zalando w kolejnych krajach

Oceniając sukces tej metody na podstawie słów współzałożyciela Jumii, Jeremiego Hodara, idea systemu płatności została już spełniona. „Jumia Pay ma bardzo prosty, ale istotny cel: pójść jeszcze dalej (…)”[1], czego dowodem jest wejście na nowojorską giełdę.

Jumia może poszczycić się ponad 4 milionami aktywnych użytkowników, jak również 40% wzrostem z roku na rok przy zarejestrowanej wartości transakcji na kwotę około 10 milionów dolarów.  Debiut nigeryjskiego potentata na NYSE również zapowiada się obiecująco. Akcje platforma wzrosły o 60% już po kilku pierwszych godzinach na nowojorskiej giełdzie. Czy doświadczymy dominacji „afrykańskiego Amazonu” nad amerykańskim w świecie e-commerce w przyszłości?

 

[1]   Jumia Pay is Jumia’s latest payment initiative, Staff Reporter, https://ventureburn.com/2016/08/jumia-pay-jumias-latest-payment-initiative/ [dostęp: 8.07.2019]

Inne artykuły

Trzymamy rękę na pulsie. Zapoznaj się z najnowszymi informacjami i wiedzą z branży internetowej sprzedaży zagranicznej (e-commerce cross-border).

Seller Fulfilled Prime Amazon – nowe zasady dla sprzedawców

07.08.2023

Jeśli prowadzisz sprzedaż e-commerce, to powinieneś wiedzieć o tej niezwykle ważnej zmianie w polityce Amazona. Ekskluzywne programy dla sprzedawców wyżej wymienionej platformy dają możliwość znacznego zwiększenia sprzedaży produktów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Ci najważniejsze informacje odnośnie…

czytaj dalej

Opóźnienia DHL – wszystkie sortownie – grudzień 2021

02.12.2021

Niemiecki DHL informuje, że ze względu na problemy techniczne spowodowane nadzwyczaj dużą liczbą obsługiwanych przesyłek, mogą wystąpić opóźnienia w dostawie. Niemal całe wyposażenie transportowe DHL jest obecnie w użyciu, co może spowodować problemy z dostępnością kontenerów i pojemników….

czytaj dalej

Niemcy obniżają VAT!

04.06.2020

Dobra wiadomość dla sprzedawców! W obliczu pandemii koronawirusa Niemcy obniżają VAT z 19 do 16%. Aby zmniejszyć negatywne skutki pandemii, koalicja rządząca postanowiła wyłożyć na stół pakiet pomocowy wart nawet 130 miliardów euro. Z punktu widzenia polskich sprzedawców,…

czytaj dalej