Udział Amazon w niemieckim rynku – rzeczywiste dane?

Autor: Zespół Eurohermes / Data: 09.09.2019 / 2 minuta(y)

Amazon zaplanował promocję skierowaną do niemieckich dealerów, aby zachęcić ich do sprzedaży na Amazon.com. Niefortunny zwrot marketingowy pozwolił na obliczenie potencjalnego udziału Amazon w niemieckim rynku. Oświadczenie rzecznika marketplace’u dla Amazon Watchblog.de zaprzecza wszelkim informacjom o wynikach finansowych

Dział marketingu Amazon zaplanował specjalną kampanię, która miała nakłonić niemieckich sprzedawców do rozpoczęcia sprzedaży za pośrednictwem Amazon.com.  Marketerzy postanowili przekonać handlowców imponującymi wynikami finansowymi Amazon.com w formie newslettera. W jego treści umieszczono informację, że amerykański marketplace osiągnął siedem razy więcej przychodów niż Amazon.de. Co więcej, napisano, że połowa wszystkich sprzedawców pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Miało to przyciągnąć uwagę niemieckich handlowców, a w rzeczywistości ujawniło prawdopodobny udział Amazon w niemieckim rynku.

Ogólnoświatowy obrót Amazona jest podawany do wiadomości publicznej. Dlatego jeśli treść z newslettera byłaby prawdziwa, udział marketplace’u w niemieckim rynku wyniósłby 10,2 mld dolarów według obliczeń Amazon Watchblog.de.*

Jak obliczono tę wartość udziału? Według raportu, ubiegłoroczny obrót  Amazona wyniósł  277 miliardów dolarów.  Zysk handlowców z tej kwoty wyniósł 160 miliardów dolarów, a pamiętając o informacji z newslettera – aż połowa obrotu należy do sprzedawców z USA. Dlatego ich wartość, 80 miliardów dolarów, należy podzielić na siedem i otrzymujemy powyższą kwotę 10,2 miliardów dolarów.

Mimo potencjalnie siedmiokrotnie mniejszego obrotu Amazon.de od Amazon.com, niemiecki marketplace dobrze radzi sobie chociażby na polskim rynku za pośrednictwem Planet Plus. W raportach Gemius, Amazon.de uzyskał wartość ponad 1,5 miliona złotych w pierwszych czterech miesiącach funkcjonowania w Polsce.  Choć jego pozycji daleko do rodzimego Allegro, który przoduje nawet w europejskich rankingach marketplace’ów, to potencjał Amazon.de w Polsce będzie stale wzrastał. Bowiem polski rynek e-commerce nieustannie rozwija się, a obecnie jego wartość w całkowitym handlu wynosi 4-5%.

Jednak w orzeczeniu rzecznika, wysłanym na żądanie Amazon Watchblog.de, przeczytamy sprzeciw wobec opublikowanych wyników finansowych. Zdaniem specjalisty PR, był to ludzki błąd podczas tworzenia kampanii marketingowej. Dlatego dane przedstawione w newsletterze nie mają żadnego odniesienie względem obrotu w Niemczech czy na całym świecie. Dlatego trudno oszacować czy dane finansowe mają odzwierciedlenie w rzeczywistości czy to tylko nieudany chwyt marketingowy. 

 

* Nach „geleakten“ Zahlen: So hoch ist Amazons Anteil am deutschen Online-Handel [dostęp: 16.07.2019]

Inne artykuły

Trzymamy rękę na pulsie. Zapoznaj się z najnowszymi informacjami i wiedzą z branży internetowej sprzedaży zagranicznej (e-commerce cross-border).

Seller Fulfilled Prime Amazon – nowe zasady dla sprzedawców

07.08.2023

Jeśli prowadzisz sprzedaż e-commerce, to powinieneś wiedzieć o tej niezwykle ważnej zmianie w polityce Amazona. Ekskluzywne programy dla sprzedawców wyżej wymienionej platformy dają możliwość znacznego zwiększenia sprzedaży produktów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Ci najważniejsze informacje odnośnie…

czytaj dalej

Opóźnienia DHL – wszystkie sortownie – grudzień 2021

02.12.2021

Niemiecki DHL informuje, że ze względu na problemy techniczne spowodowane nadzwyczaj dużą liczbą obsługiwanych przesyłek, mogą wystąpić opóźnienia w dostawie. Niemal całe wyposażenie transportowe DHL jest obecnie w użyciu, co może spowodować problemy z dostępnością kontenerów i pojemników….

czytaj dalej

Niemcy obniżają VAT!

04.06.2020

Dobra wiadomość dla sprzedawców! W obliczu pandemii koronawirusa Niemcy obniżają VAT z 19 do 16%. Aby zmniejszyć negatywne skutki pandemii, koalicja rządząca postanowiła wyłożyć na stół pakiet pomocowy wart nawet 130 miliardów euro. Z punktu widzenia polskich sprzedawców,…

czytaj dalej