Oświadczenie Bundeskartellamt o udziale Amazon.de

Autor: Karolina Zysek / Data: 09.09.2019

Kilka tygodni temu pisaliśmy o prawdopodobnym udziale Amazon w niemieckim rynku. Został on wyliczony na podstawie danych podanych w newsletterze dla niemieckich handlowców. Po podaniu potencjalnego obrotu do wiadomości publicznej, Bundeskartellamt wystosował oficjalne oświadczenie

Oświadczenie Bundeskartellamt o udziale Amazon.de w rynku zaprzecza informacjom podanym przez Amazon Watchblog. Dla przypomnienia, na podstawie ich wyliczeń obrót Amazon.de wyniósł średnio 20 mld euro.  Bundeskartellamt w opublikowanym dokumencie zdemontował tę informację, pisząc: „Wolumen obrotu niemieckiego rynku w 2018 roku wyniósł więcej niż 20 miliardów euro. Amazon.de jest więc zdecydowanie największym z pięciu europejskich rynków Amazon.”

Sprzedawcy Amazon.de.

Bundeskartellamt podaje dokładne dane dotyczące obrotu Amazon.de w niemieckim rynku e-commerce. Oprócz informacji o większym obrocie niż podał do wiadomości Amazon Watchblog.de, dowiadujemy się wielu szczegółowych danych. Według oświadczenia, Amazon posiadał aż 300 000 sprzedawców zewnętrznych w 2018 roku, którzy proponowali około 300 milionów rodzajów produktów. Statystyki wskazują, że 38 milionów kupujących zakupiło co najmniej jeden produkt za pośrednictwem Amazon.de. Największy odsetek kupujących, bo 80%, pochodziło z Niemiec, a od 5% do 10% z Austrii. Pozostały udział należał między innymi do Polski, w której również uruchomiono niemiecką wersję Amazon.

CZYTAJ TEŻ: Udział Amazon w niemieckim rynku – rzeczywiste dane?

Niemcy liderem wśród europejskich rynków Amazon

Oświadczenie Bundeskartellamt o udziale Amazon.de zawiera również informacje o obrotach danych przedsiębiorców. Poprzez marketaplace sprzedano około 1,3 miliarda produktów, z czego 60-65 procent całkowitego obrotu zostało wygenerowane przez niemieckich przedsiębiorców. Jedna czwarta obrotu należała natomiast do handlowców spoza Europy, a pozostałe 10-15 procent do sprzedawców z innych krajów europejskich. Z takim wynikiem procentowym, Niemcy zajmują pierwsze miejsce wśród pięciu głównych rynków europejskich. Drugie zajmuje Wielka Brytania, kolejno później Francja, Hiszpania i Włochy.

Bundeskartellamt-o-udziale-Amazon.de (3)źródło: Twitter/Bundeskartellamt

Zablokowane konta Amazon.de i ich najczęstsze powody

O skrupulatności oświadczenia rządowego świadczy również fakt, że podano liczbę zablokowanych i usuniętych kont sprzedawców do wiadomości publicznej . Co zadziwiające, liczba usuniętych kont przez moderatorów przekracza ośmiokrotnie liczbę tymczasowo zablokowanych. Bowiem usunięto konto ćwierć miliona użytkowników, a zablokowano – jedynie 30 tysiącom. O powodach tych procesów, przeczytamy pod koniec dokumentu: „Powodem były przede wszystkim zarzuty dotyczące oszustw (oprócz naruszenia praw własności przemysłowej i podrabiania produktów)”.

Czy oświadczenie Bundeskartellamt o udziale Amazon.de było formalnością czy koniecznością dla niemieckiego rządu, aby zdemontować informację o siedmiokrotnie mniejszym obrocie od Stanów Zjednoczonych? Jedno jest pewne – nieprzemyślana kampania marketingowa Amazon pozwoliła dowiedzieć się nieco więcej o obrocie giganta wśród marketplace’ów.

Inne artykuły

Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z nami i chcesz skorzystać z naszej oferty, napisz do nas. Wypełniając poniższy formularz podaj dokładne dane aby nasz konsultant mógł przygotować dla Ciebie jak najkorzystniejszą ofertę.

E-Commerce Markt Deutschland 2019

17.10.2019

e-commerce w Niemczech nadal rozwija się solidnie, choć nieco słabiej niż w latach ubiegłych, jak wynika z analizy rankingu 1000 najlepszych sklepów internetowych. Jak pokazuje wykres z raportu E-Commerce Markt Deutschland 2019 przygotowanego przez Statista, utrzymuje się trend…

czytaj dalej

AliExpress otworzył sklep stacjonarny

09.09.2019

Do ubiegłej niedzieli mogliśmy robić zakupy z AliExpress jedynie online. Jednak to już przeszłość, bo drugiego września Alibaba otworzył pierwszy sklep stacjonarny w Madrycie. W asortymencie giganta znajdziemy produkty ponad 60 znanych marek. Sklep AliExpress został otwarty w…

czytaj dalej

Udział Amazon w niemieckim rynku – rzeczywiste dane?

09.09.2019

Amazon zaplanował promocję skierowaną do niemieckich dealerów, aby zachęcić ich do sprzedaży na Amazon.com. Niefortunny zwrot marketingowy pozwolił na obliczenie potencjalnego udziału Amazon w niemieckim rynku. Oświadczenie rzecznika marketplace’u dla Amazon Watchblog.de zaprzecza wszelkim informacjom o wynikach finansowych…

czytaj dalej