Oświadczenie Bundeskartellamt o udziale Amazon.de

Autor: Zespół Eurohermes / Data: 09.09.2019 / 2 minuta(y)

Kilka tygodni temu pisaliśmy o prawdopodobnym udziale Amazon w niemieckim rynku. Został on wyliczony na podstawie danych podanych w newsletterze dla niemieckich handlowców. Po podaniu potencjalnego obrotu do wiadomości publicznej, Bundeskartellamt wystosował oficjalne oświadczenie

Oświadczenie Bundeskartellamt o udziale Amazon.de w rynku zaprzecza informacjom podanym przez Amazon Watchblog. Dla przypomnienia, na podstawie ich wyliczeń obrót Amazon.de wyniósł średnio 20 mld euro.  Bundeskartellamt w opublikowanym dokumencie zdemontował tę informację, pisząc: „Wolumen obrotu niemieckiego rynku w 2018 roku wyniósł więcej niż 20 miliardów euro. Amazon.de jest więc zdecydowanie największym z pięciu europejskich rynków Amazon.”

Sprzedawcy Amazon.de.

Bundeskartellamt podaje dokładne dane dotyczące obrotu Amazon.de w niemieckim rynku e-commerce. Oprócz informacji o większym obrocie niż podał do wiadomości Amazon Watchblog.de, dowiadujemy się wielu szczegółowych danych. Według oświadczenia, Amazon posiadał aż 300 000 sprzedawców zewnętrznych w 2018 roku, którzy proponowali około 300 milionów rodzajów produktów. Statystyki wskazują, że 38 milionów kupujących zakupiło co najmniej jeden produkt za pośrednictwem Amazon.de. Największy odsetek kupujących, bo 80%, pochodziło z Niemiec, a od 5% do 10% z Austrii. Pozostały udział należał między innymi do Polski, w której również uruchomiono niemiecką wersję Amazon.

CZYTAJ TEŻ: Udział Amazon w niemieckim rynku – rzeczywiste dane?

Niemcy liderem wśród europejskich rynków Amazon

Oświadczenie Bundeskartellamt o udziale Amazon.de zawiera również informacje o obrotach danych przedsiębiorców. Poprzez marketaplace sprzedano około 1,3 miliarda produktów, z czego 60-65 procent całkowitego obrotu zostało wygenerowane przez niemieckich przedsiębiorców. Jedna czwarta obrotu należała natomiast do handlowców spoza Europy, a pozostałe 10-15 procent do sprzedawców z innych krajów europejskich. Z takim wynikiem procentowym, Niemcy zajmują pierwsze miejsce wśród pięciu głównych rynków europejskich. Drugie zajmuje Wielka Brytania, kolejno później Francja, Hiszpania i Włochy.

Bundeskartellamt-o-udziale-Amazon.de (3)źródło: Twitter/Bundeskartellamt

Zablokowane konta Amazon.de i ich najczęstsze powody

O skrupulatności oświadczenia rządowego świadczy również fakt, że podano liczbę zablokowanych i usuniętych kont sprzedawców do wiadomości publicznej . Co zadziwiające, liczba usuniętych kont przez moderatorów przekracza ośmiokrotnie liczbę tymczasowo zablokowanych. Bowiem usunięto konto ćwierć miliona użytkowników, a zablokowano – jedynie 30 tysiącom. O powodach tych procesów, przeczytamy pod koniec dokumentu: „Powodem były przede wszystkim zarzuty dotyczące oszustw (oprócz naruszenia praw własności przemysłowej i podrabiania produktów)”.

Czy oświadczenie Bundeskartellamt o udziale Amazon.de było formalnością czy koniecznością dla niemieckiego rządu, aby zdemontować informację o siedmiokrotnie mniejszym obrocie od Stanów Zjednoczonych? Jedno jest pewne – nieprzemyślana kampania marketingowa Amazon pozwoliła dowiedzieć się nieco więcej o obrocie giganta wśród marketplace’ów.

Inne artykuły

Trzymamy rękę na pulsie. Zapoznaj się z najnowszymi informacjami i wiedzą z branży internetowej sprzedaży zagranicznej (e-commerce cross-border).

Seller Fulfilled Prime Amazon – nowe zasady dla sprzedawców

07.08.2023

Jeśli prowadzisz sprzedaż e-commerce, to powinieneś wiedzieć o tej niezwykle ważnej zmianie w polityce Amazona. Ekskluzywne programy dla sprzedawców wyżej wymienionej platformy dają możliwość znacznego zwiększenia sprzedaży produktów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Ci najważniejsze informacje odnośnie…

czytaj dalej

Opóźnienia DHL – wszystkie sortownie – grudzień 2021

02.12.2021

Niemiecki DHL informuje, że ze względu na problemy techniczne spowodowane nadzwyczaj dużą liczbą obsługiwanych przesyłek, mogą wystąpić opóźnienia w dostawie. Niemal całe wyposażenie transportowe DHL jest obecnie w użyciu, co może spowodować problemy z dostępnością kontenerów i pojemników….

czytaj dalej

Niemcy obniżają VAT!

04.06.2020

Dobra wiadomość dla sprzedawców! W obliczu pandemii koronawirusa Niemcy obniżają VAT z 19 do 16%. Aby zmniejszyć negatywne skutki pandemii, koalicja rządząca postanowiła wyłożyć na stół pakiet pomocowy wart nawet 130 miliardów euro. Z punktu widzenia polskich sprzedawców,…

czytaj dalej